wypoczynek - Miazdzyca

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Miazdzyca...
Napisano 30-05-2006 17:50
Witam mam prozbe!!jesli cos wiecie na temat to piszcie!!prosze!!CO JEST PRZYCZYNA MIAZDZYCY I JAK MOZEMY SIE PRZED NIA UCHRONIC??prosze ale mi zalezy bardzo szybklo na odpowiedziec:)
Miażdżyca tętnic (łac. atheromatosis, ...
Napisano 20-01-2021 18:03:11
, przez zadane
Sprobuj na https://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Miażdżyca tętnic (łac. atheromatosis, ...
Napisano 31-05-2006 19:07
, przez Agateczka
Miażdżyca tętnic (łac. atheromatosis, atherosclerosis) jest przewlekłą chorobą polegającą na zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, rzadziej w tętnicach kończyn. Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną stwardnienia tętnic (łac. arteriosclerosis).
Etiologia miażdżycy tętnic nie jest w pełni poznana. Do jej powstania i rozwoju usposabia m.in. hypercholesterolemia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewłaściwy sposób odżywiania, zaburzenia krzepnięcia krwi, oraz stres. Prawdopodobnie istotną rolę w patogenezie miażdżycy odgrywa także czynnik infekcyjny (bakterie z rodzaju Chlamydia lub nanobakterie). Miażdżyca tętnic jest częstsza u mężczyzn i nasila się z wiekiem.
Zapobieganie
W jej leczeniu duże znaczenie ma odpowiednia dieta, ruchliwy tryb życia, racjonalny wypoczynek.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mia%C5%BCd%C5%BCyca

becnie przyjmuje się, że rozwój miażdżycy jest wynikiem współdziałania wielu czynników: dziedzicznych, wrodzonych i środowiskowych, czyli inaczej nabytych. Niekiedy słyszy się też opinie, że niektóre z tych czynników, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, otyłość są zaprogramowane bądź to jeszcze przed narodzeniem, bądź też nabyte już w bardzo wczesnym okresie życia. Że mogą one zależeć zarówno od stopnia odżywienia jak i działania substancji toksycznych już w okresie płodowym, a więc jeszcze w łonie matki, kiedy dochodzi do wykształcania się poszczególnych tkanek i komórek, w tym także komórek tłuszczowych.

Czynniki ryzyka zachorowania na miażdżycę dzieli się na dwie grupy. Do pierwszej należą tzw. czynniki wewnątrzpochodne do których należą zaburzenia przemiany tłuszczowej (hiperlipemia, hipercholesterolemia), a także nadciśnienie tętnicze, przewlekłe zakażenia, różnorodne czynniki alergiczne i choroby przemiany materii (cukrzyca, dna). Do drugiej grupy tzw. czynników zewnątrzpochodnych należą różne przewlekłe toksyny (np. nikotyna, tlenek węgla), nadmierne obciążenie emocjami psychicznymi, ciągły pośpiech, siedzący tryb życia oraz, co najważniejsze, nieodpowiednie nawyki żywieniowe, czyli spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów, które zawierają dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, i węglowodanów (zwłaszcza cukrów prostych), a także spożywanie w codzienniej diecie zbyt małej ilości owoców i warzyw, co powoduje niedobory witamin, zwłaszcza witaminy B1, E i C (minimum dziennego spożycia owoców i warzyw powinno wynosić co najmniej 250 g).
http://www.mediweb.pl/diseases/wyswietl_vad.php?id=617

http://www.mediweb.pl/diseases/vad07.php

http://www.poradnia.pl/podstrony/czytelnia/miazdzyca.html

jak zapobiegać? po prostu starać się robić wszystko na odwrót przyczyn tej choroby. np. mała aktywność fizyczna , zapobiegadnie = aktywny tryb życia

pozdrawiam, Nika.
Bardzo dziekuje za odp!!!Pzdr 8...
Napisano 01-06-2006 18:46
Bardzo dziekuje za odp!!!Pzdr 8)
pytanie:
odpowiedź: