wypoczynek - Motyw szczęścia w literaturze

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Motyw szczęścia w literaturze...
Napisano 19-04-2005 22:05
Czy ktos wybrał taki temat na mature ustną z polskiego, jeśli tak to jakie utwory opisywaliście i jakie mieliście pytania od komisji a temat to taki : " Motyw szczescia w literaturze. Przedstaw roznorodne sposoby jego ujecia na wybranych utworach" .
elo...
Napisano 20-01-2021 16:33:47
, przez zadane
Sprobuj na https://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
elo...
Napisano 19-04-2005 22:11
, przez ciam
magda a mieszkasz moze w toruniu?
Nie nie mieszkam w Toruniu jestem z ...
Napisano 22-04-2005 13:53
Nie nie mieszkam w Toruniu jestem z Rzeszowa
szczęścia w literaturze renesansu...
Napisano 22-04-2005 18:31
, przez Hiltruda
szczęścia w literaturze renesansu.

Motyw szczęścia szczególnie widoczny jest w twórczości Kochanowskiego. Znamy go jako twórcę liryki rodzinnej. Dla poety właśnie życie w rodzinie jest szczęściem. Szczęściem dla niego jest także spokojne, niczym nie zakłócone życie na wsi. Tu strudzony poeta odnajduje spokój i radość życia. Niejednokrotnie chwali uroki życia wiejskiego. Idealizuje on w wielu utworach wiejskie życie - wieś jest według niego rajem. Nie ma ani słowa o ciężkiej pracy - wszystko jest sielanką, życie na wsi w pięknych plenerach to nieustający wypoczynek.

"Pieśń świętojańska o sobótce"- zabawa wiejska, na której 12 panien śpiewa 12 pieśni. Pieśni są o wyidealizowanym wiejskim życiu, które jest wygodne, spokojne, bezpieczne. Inne zawody np. żeglarstwo są b. niebezpieczne.
"Na lipę" - drzewo przy dworku daje wytchnienie, można przy nim odpocząć, atmosfera błogości i lenistwa, brzęczenie pszczół kołysze do snu.

"Na dom w Czarnolesie" - wiejski dworek jest małym rajem, prośba do Boga, żeby zachował ten stan rzeczy.

Innym autorem jest Rej. W "Żywocie człowieka poczciwego" prezentuje pogląd, że najbliżej szczęścia można się znaleźć poprzez ciężką i uczciwą pracę
http://www.sciagawa.pl/a/2559.html
pytanie:
odpowiedź: